•  •    •  •  •    Stowarzyszenie Polsko-Szwedzkie    • TILLSAMMANS •    Polsk-svenska sällskapet             •  •  •   

   
    
       Aktualności
       DNI  KULTURY  SZWEDZKIEJ
       MIDSOMMAR
       ŚWIĘTO  ŁUCJI
       Wolińskie Spotkania Nordystyczne
       Nordicum
       Baw się i poznaj Skandynawię
       Linki - Downland
       O Stowarzyszeniu
       Kontakt
•       Archiwum
       Jesteśmy dostępni na  facebook 
       http://tillsammans.strefa.pl   
        
 

Promocja literacka:

Krzysztof Mazowski 
,,Bernadotte – żołnierz fortuny”

Wydawnictwo Nowy Świat, wydanie I, ISBN 978-837386-443-6, 
stron: 280, format: 165 x 235 mm, oprawa miękka,

Książka do nabycia m.in. w księgarni internetowej: www.poczytajka.pl
w siedzibie Wydawnictwa Nowy Świat tel.: 22 826 25 47, 
ul. Kopernika 30, Warszawa

 cena: 32, 99 zł

  Epoka napoleońska zapisała się w kartach historii Europy wieloma istotnymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi. Była głosem i działaniem Bonapartego, dla jednych – wielkiego wodza, ambitnego i zdolnego, dla innych – władczego tyrana, oprawcy, nieznoszącego sprzeciwu cesarza. Dała także przemówić Jeanowi Baptiście Bernadotte'owi – jednemu z najwaleczniejszych żołnierzy Napoleona niepogodzonego ze swoją drugorzędną pozycją. Nie dochowuje wierności Wielkiemu Wodzowi, zaczyna realizować swoje cele, zaspokajać ambicje, by wreszcie objąć tron w Szwecji i Norwegii jako Karol XIV Jan i zapoczątkować dynastię panującą tam do dnia dzisiejszego.

Żył w epoce, w której takie szalone pomysły jak zburzenie Bastylii, podróże balonem czy wyprawa na Moskwę, wydawały się możliwe do zrealizowania; w epoce, w której zdarzały się najbardziej ekstrawaganckie kariery. Był jednym z żołnierzy fortuny, którzy wybili się dzięki rewolucji. Na dworze Ludwika XVI mógłby zostać najwyżej sierżantem, bo nie urodził się szlachcicem. Pod koniec republiki był już generałem i ministrem wojny a  niewiele brakowało, aby przejął władzę we Francji.

Bernadotte to główny bohater książki Krzysztofa Mazowskiego. Autor pokazuje jego rycerską fantazję, wielką odwagę, oszałamiający rozwój kariery, całą barwność tej niezwykłej postaci, która stała się wzorem i inspiracją w tworzeniu literackich bohaterów powieści płaszcza i szpady.

Wzbudzał respekt, szacunek, podziw. Był popularny, miał niezwykłą zdolność przekazywania swoich uczuć i myśli. Mówiło się o nim, że jest człowiekiem, który nienawidzi wojny, ale wie jak ją prowadzić!

Jak udało mu się objąć szwedzki tron? Czy coś łączyło go z Polską? Co myśleli o nim ówcześni generałowie, przywódcy? Co sądził o nim sam Napoleon? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi przynosi książka – Bernadotte – żołnierz fortuny.


Relacja ze "Święta Łucji 2012"

       
     
zobacz więcej  >>>  Święto Łucji
 


listopad 2012

Miło nam poinformować o naszym udziale w Akademii Dziecięcej 
organizowanej przez Akademię Ignatianum w Krakowie 
oraz w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
 Podczas wspólnie organizowanych zajęć i warsztatów, 
dzieci będą miały okazję poznać epokę wikingów oraz bohaterów skandynawskich bajek.


18 czerwca, w Zespole Szkół w Niegowonicach, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny poświęcony wikingom i ich długim łodziom. Laureatom wręczono nagrody książkowe.


W dniu 6 czerwca, gościliśmy w Zespole Szkół w Niegowonicach gm. Łazy, gdzie zorganizowaliśmy  
Skandynawski Dzień Dziecka. 


W ramach imprezy odbyły się różne warsztaty dla dzieci z przedszkola i uczniów szkoły podstawowej. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o wikingach, ich życiu codziennym, wierzeniach oraz długich łodziach, dzięki którym jako zdobywcy zasłynęli w Europie. Nie zabrakło skandynawskiej bajki. Warsztaty były okazją do spotkania z krówką Mamma Mu, Pettsonem i Findusem oraz Muminkami. Natomiast szkolne boisko stało się areną rozgrywek w Kubb.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Pani Dyrektor Teresie Kubasik oraz całemu gronu pedagogicznemu za gościnność oraz pełną entuzjazmu i serdeczności współpracę. Podziękowania kierujemy w stronę Pani Bożeny Kojro z Wydawnictwa Kojro za ufundowanie nagród książkowych dla uczestników warsztatów. Dziękujemy w końcu naszym członkom Marcie Rey-Radlińskiej, Remigiuszowi Gogoszowi i Łukaszowi Malinowskiemu za prowadzenie warsztatów oraz Pani Elżbiecie Towarnickiej za wsparcie merytoryczne całej imprezy.


5 września 2011 roku we Wrocławiu powołano Stowarzyszenie Polsko-Szwedzkie "Tilsammans", jako rozszerzona kontynuacja działalności rozwiązanego Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego oddział Wrocław. Stowarzyszenie ma na celu popularyzować szeroko pojętą kulturę, historię, sztukę, literaturę, muzykę, film, teatr, język, edukację i inne osiągnięcia naukowo-techniczne i gospodarcze, obyczajowe, kuchnię oraz życie codzienne Szwecji i Skandynawii.

        

    

Nasi  partnerzy 

                    

   

Strona powstała w grudniu 2011 r.                                                                                                                  Ostatnia aktualizacja : kwiecień 2012