•  •    •  •  •    Stowarzyszenie Polsko-Szwedzkie    • TILLSAMMANS •    Polsk-svenska sällskapet             •  •  •   

   
    
       Aktualności
       DNI  KULTURY  SZWEDZKIEJ
       MIDSOMMAR
       ŚWIĘTO  ŁUCJI
       Wolińskie Spotkania Nordystyczne
       Nordicum
       Baw się i poznaj Skandynawię
       Linki - Downland
       O Stowarzyszeniu
       Kontakt
       Jesteśmy dostępni na  facebook 
       http://tillsammans.strefa.pl   
        
 

Święto Łucji

Dzień Świętej Łucji – święto światła obchodzone 13 grudnia w Szwecji na pamiątkę jego patronki św. Łucji z Syrakuz. Tego dnia odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami.

Kult św. Łucji wywodzi się z jej rodzinnych Włoch. Do Szwecji przybył z Niemiec. Święta Łucja, która nie chcąc porzucić swojej wiary, pozbawiła się oczu, stała się patronką dnia uchodzącego za najkrótszy dzień w roku. 13 grudnia wyznaczał też początek adwentu, w związku z którym jeszcze przed nastaniem świtu zasiadano po raz ostatni przed świętami Bożego Narodzenia za suto zastawionym stołem. "Świętą Łucją" w rodzinie zostawała najstarsza córka, ubrana na biało, w wianku z zapalonymi świecami, budziła rodziców, śpiewając tradycyjną włoską piosenkę "Santa Lucia", podając kawę, czerwone grzane wino (glögg) i pszenne, specjalne na tę okazję przygotowywane, ciastka z rodzynkami i szafranem zwane lussekatter.

(źródło: wikipedia)

 

-----------------------

"Święto Łucji 2012"

8 grudnia 2012 r.

Fotorelacja autorstwa Małgorzety Hormann wychowawczyni klasy 2a Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 85 z Wrocławia. Uczniowie na spotkaniu w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu poznali zwyczaje Świat Bożego Narodzenia w Szwecji oraz uczestniczyli w orszaku Świętej Łucji. Dzieciom dało to dużo radości oraz  dowiedzieli się, że nie zawsze Mikołaj przynosi prezenty tylko mały skrzat, który uszczęśliwia inne dzieci w Skandynawii. W orszaku udział wzięły dzieci: Julia, Wiktoria, Martyna, Sandra, Kacper, Kamil, Konrad, Julek.

Program >>>Program dla dzieci >>>
Wstęp na imprezę wyłącznie za zaproszeniem potwierdzonym telefonicznie pod nr 604 244 222

Relacja ze spotkania :

http://www.polska-chata.pl/galeria/4823,dzien-sw-lucji-w-muzeum-etnograficznym-we-wroclawiu.html 

Rafał Żurakowski – śpiewak /tenor/, pianista, pedagog, prowadzący intensywną działalność koncertową i pedagogiczną. Urodził się w Opolu,      gdzie we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie i tu ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Studia pianistyczne rozpoczął na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Włodzimierza Obidowicza, pogłębiając je na kursach mistrzowskich u Wiktora Mierżanowa i Aleksieja Orłowieckiego w zakresie interpretacji dzieł Bacha, Brahmsa, Rachmaninova, Liszta. W trakcie trwania studiów pianistycznych zainteresował się sztuką wokalną, która stała się jego pasją. Zaowocowało to podjęciem równoległych studiów wokalnych na tejże akademii pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sąsiadka. Swój kunszt wokalny doskonalił na licznych kursach mistrzowskich z takimi  osobowościami jak: prof. G. Kahry, S. Vittucci i prof. Christian Elsner. Jest laureatem V Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju. Debiut sceniczny artysty to kreacja roli Alfreda wTraviacie G. Verdiego na scenie Opery Dolnośląskiej. Koncertował na wielu festiwalach muzycznych m.in.: na  Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans,  Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Eurosilesia, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Międzynarodowym    Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu GAUDE MATER POLONIA Wincenty z Kielczy in memoriam, a także na Dniach Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, Festival International  de Musique Sion Valais, na Dniach Muzyki i Kultury Żydowskiej w Opolu i Festiwalu Polskich Kompozytorów Zapomnianych, współpracując ze Shlomo Mintzem, Dalią Atlas, Peterem Fangerem, Friedemanem Bohme, Wiesławem Ochmanem, Kazimierzem Wienckiem, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Krzysztofem Jakowiczem. Koncertował we Włoszech, Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Czechach, Szwajcarii, Danii. W kręgu zainteresowań artysty obok liryki wokalnej wielu narodów, jest muzyka oratoryjno-kantatowa, różnych epok i stylów. Ma na swym koncie nagrania radiowe i telewizyjne oraz płytowe. Obok działalności pedagogicznej pełni również funkcję konsultanta wokalnego Chóru Filharmonii Opolskiej.-----------------------

2011

     

   

-----------------------

Foto relacja ze Święta Łucji w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego

21 grudnia 2003 r.

  

    

Nasi partnerzy